Mina - delegasyonlarin 2 epoch sonra aktif olmasi

Emre NOP | TheNOP.io
2 min readJun 8, 2021

--

Şimdi bu 2 epoch hikayesi oldukça kafa karıştırıcı olduğu için netleştirmek istedim.
Coinlist üzerinden aldığınız Mina’lar, 5 6 farklı hesaba bölünmüş durumda ve bu hesaplar da ana coinlist hesabina delege edilmis durumda.
Bildiğiniz gibi delegasyon değişiklikleri 2 epoch yani yaklaşık 1 ay sürüyor. Yani siz Coinlist’ten Mina’larınızı çekseniz de 1 ay daha delege durumda kalmaya devam ediyor. Bunu örnek ile göstermek gerekir ise;

https://minaexplorer.com/staking

Şu anki epoch içerisinde delege edilmiş Mina miktarının, çekimler olduğu halde değişmediğini goreceksiniz. Bunun sebebi, Coinlist cüzdanındaki delegasyon işleminin en az 2 epoch önce yapıldığı ve mevcut epochtan 2 epoch önceki stake edilen miktar bu olduğu içindir.

Bir sonraki epochta staking ledger şu şekilde olacak;

https://minaexplorer.com/staking-next

Gördüğünüz gibi miktar artmış durumda. Yani 1 epoch önce yatan ödüller ile birlikte toplam cüzdandaki Mina miktarını gösteriyor.

Bundan şunu anlamamız gerekiyor.
Epoch içerisinde istediğiniz kadar çekme yatırma işlemi yapsanız da -bu cüzdan da olabilir Coinlist de olabilir-, değişikliklere epoch sonunda bakılıyor ve ledgera işleniyor.

Örneği genişletelim.
5. epochtayız ve Coinlist’te 2000 Mina’nız var. Coinlist’ten cüzdana çektiniz. İlk ekran görüntüsünden de göreceğiniz gibi Mina stakingledger değişmeyecek ve size 2 epoch daha bu 2k üzerinden ödül vermeye devam edecek.(çünkü değişiklik 2 epoch sonra oluyor)

5. epoch bitince bu değişikliği 2 epoch sonra aktif hale gelecek sekilde duzenleyecek ve 6'ya girdiğimiz zaman staking-next(bir sonraki staking ledger) içerisinde(yani 7) Mina’ların çekilmiş halini göreceğiz ve aktif olacak.
5. epochta cüzdana çektiniz ve bir nodea delege ettiniz. 2 epoch sonra aktif olacağı için, bu süre zarfında bir ödül node üzerinden alamayacaksınız. Fakat Coinlist’ten alacaksınız çünkü stakingledger değişmedi.

Diger örnek,
5. epochta Node üzerinde 2k delege ettiniz ve 2 epoch gecti ve(yani 8. epoch a girdiğinizde, 7 bittiğinde) odulunuzu aldınız ve ödülün 30 Mina olduğunu düşünelim. Hesabınızda 2030 Mina var. 2k Mina, 2 epoch önce delege edildiği için 2 epoch daha stakingledger 2k olarak gözükecek, 9. epochta tekrar 30 Mina ödül aldınız, hesabınızda 2060 Mina oldu. Bu durumda 10. epochta stakingledger 2030 olacak, 11. epoch ta 2060 olacak.

Yani özet ile delegasyon işlemini yaptığınız zaman bir kaybınız olmayacak.

https://www.thenop.io

--

--