TheNOP.io ya Clorio cuzdan kullaranak nasil Mina delege ederim ?

Emre NOP | TheNOP.io
4 min readApr 15, 2023

Altta belirtilen adımlar Clorio web uygulaması üzerinden Mina cüzdanlara erişme adımlarınıda içermektedir. Cüzdan yaratma adımlarını daha önce yaptı iseniz doğrudan gizli anahtarınızı (private key) kullarak cüzdanınıza erişebilirsiniz. Sayfanın orjinali İngilizce olduğu için ekran görüntüleri ingilizce olarak alınmıştır. Google translate ile sayfanın Türkçe haline erişebilirsiniz.

Clorio cüzdana erişmek için tıklayın;

Ana sayfaya eristiginiz zaman, iki adet link goreceksiniz. Clorio cuzdani bilgisayariniza indirmek icin “Download Clorio Wallet” Link ini kullanin. Eger web tabanli cuzdan kullanmak istiyorsaniz “Use Clorio Browser” link ini kullanin.

Karsiniza kullanim sartlarini iceren alttaki gibi bir pop-up cikacak. “I Agree” buton una tikayip devam edin.

1 . Indirdiginiz uygulama ile web uygulmasinin arayuzu ayni olacaktir. Bu sebepten eger, uygulama indirmeyi tercih etti iseniz ayni adimlari takip edebilirsiniz.

Create new wallet = Yeni bir cuzdan yaratmak icin kullanacaginiz buton

Log-in = Mevcutta bir cuzdaniniz varsa kullanacaginiz buton

Yeni bir cuzdan yaratacagimiz icin, “Create New wallet” buton una tikliyoruz.

2. Sizden bir avatar secmenizi isteyen bu ekranda, seciminizi yapip Next buton una tiklayin.

3. Clorio cuzdan size 12 kelimeden olusan gizli anahtarinizi (passphrase) gosterecektir. Bu 12 kelime size ozeldir. Bir kagida not edin. Bilgisayarinizda not defterine yazmayin.!!! Bilgisayariniza virus/trojan vs gibi bir zararli yazilim girmesi halinde mina lariniz calinabilir.

Ek olarak, “Download paperwallet in PDF” link ine tiklayin bir sifre girin ve indirdiginiz dosyayi bilgisayariniza birakmayin. USB disk gibi bir ortama alarak yedekleyin.

Sag ust taraftaki, “Show Private key” link ine tiklayip gizli anahtarinizi alin. (Bu anahtar indirdiginiz pdf doyasi icerisinde de vardir. Bu pdf dosyasi sifreli bir dosyadir.)

4. Kayit etmis oldugunuz kelimeleri kullanarak, Ustteki ekrandaki eksik kelimeleri yerlerine tekrar yazin ve “Complete” buton una tiklayarak cuzdana erisin.

5. DİKKAT!! Açılan sayfada “This is your address“ ile belirtilen B62… ile başlayan cüzdan adresinizdir. Bu adresi cüzdanınıza Mina göndermek için kullanacaksınız. Bir yere not edin.

Cuzdaniniza mina gonderdiginiz zaman 1 Mina cuzdan yaratma tutari olarak bakiyenizden dusecektir. Deneme amacli once kucuk bir miktar gonderim yapin. (1 den buyuk) Geldigini gordukten sonra diger mina larinizida cuzdaniniza gonderebilirsiniz.

6. Ekranın sol tarafından “Staking Hub“ linkine tıklayıp delegasyon yapacağınız ekranı açın. Aktif validator lerin bulundugu bir liste ile karsilasacaksiniz. Klaveyenizden “CTRL+F” tuslarina basin. Bu sayfa icerisinde arama yapmaniza olanak verecektir ve TheNOP.io yazip sayfada arattirin ve sag taraftan “Delegate“ butonuna tıklayın.

7. Bu adımda yapmış olduğunuz seçimin onaylanması için bir özet ekranı karşınıza çıkar. Eğer doğru ise “Confirm“ butonuna tıklayın. Değil ise “Cancel“ butonuna tıklayıp bir önceki adımı tekrarlayın.

8. Clorio cuzdan, nonce degerini cekemez ise ustteki uyari ekranini cikartacaktir. Eger cuzdaniniza mina gonderimi yapti iseniz, bu ekrani gormemeniz gerekmektedir. Eger her halukarda cikar ise sayi ile 0 (Sifir) yazip Proceed buton una tiklayin.

9. Yapacağınız delegasyon işlemini için bir işlem ücreti girmeniz istenir. Ekranda gönderilen ücreti kabul edip “Proceed“ butonuna tıklayın. Güncel durumda network üzerindeki işlem ücretleri eğer çok yüksek ise işleminiz gerçekleşmeyebilir. Bu durumda ücreti arttırıp tekrar deneyebilirsiniz. Fakat çoğu durumda önerilen ücret yeterli olacaktır.

9. İşleminizin onaylanması için 3. adimda kayit etmis oldugunuz gizli anahtarınızı (private key) tekrardan girip “Confirm“ butonuna tıklayın.

Dikkat : Bu adimda olusturmus oldugunuz 12 kelimeyi kullanmayacagiz. “Show Private Key” link ine tiklayarak almis oldugunuz private key i kullanacaksiniz.

10. İşleminiz tamamlandığında, delagasyonunuzun networke gönderildiği ile ilgili olarak sağ alt köşede bir uyarı göreceksiniz. Bu aşamada delegasyonunuz tamamlanmıştır. Delege ettiğiniz operatörün explorer sayfasında “Transaction“ kısmında From kolonunda kendi cüzdan adresinizin “STAKE_DELEGATION“ işlemini kontrol edebilirsiniz. (Delegasyonu yapar yapmaz görülmeyebilir. Bir süre bekledikten sonra (3–4 dakika) tekrar kontrol edin.)

TheNOP.io stake adresi = B62qs2P91UjdhngetBJ57C56HQ8t5V7ECAYWBvpkaC45ovXNgnzqfG6

Komisyon = %2

https://minaexplorer.com/wallet/B62qs2P91UjdhngetBJ57C56HQ8t5V7ECAYWBvpkaC45ovXNgnzqfG6

--

--